Menu Zamknij

Okładki na podręczniki DIY

Oprawianie podręczników w papier

Pomysł jest banalny. Prosty – bo wystarczą przeciętne zdolności manualne i podstawowe narzędzia biurowe. Tani – bo duży arkusz szarego papieru wystarczy na kilka podręczników i kosztuje grosze. Szybki i uniwersalny – bo kilka cięć nożyczkami trwa chwilkę. Poza tym te oprawki pasują na każdą książkę – nie trzeba chodzić od sklepu do sklepu w poszukiwaniu odpowiedniego rozmiaru. Ekologiczny – poza kilkoma paskami taśmy wykorzystujemy biodegradowany materiał. Kreatywny – bo ozdabianie okładek sprawi frajdę dzieciom 🙂

W tym roku moja córka rozpoczęła swoją szkolną przygodę. Dostała pierwsze w swoim życiu piękne szkolne podręczniki, które nam jako rodzicom przyszło oprawiać. Pamiętam z moich czasów szkolnych plastikowe okładki. Oczywiście mają one swoje zalety. Ale pamiętam też jak na koniec roku zostawały z nich brudne plastikowe strzępy. Staramy się ograniczać zużycie plastiku w naszym domu, więc postanowiliśmy obłożyć książki najprostszą metodą. Ponieważ cała akcja przybrała (za sprawą mojego męża) charakter warsztatowy, przedstawiam kilka technicznych wskazówek, które udało nam się wydedukować podczas pracy:

Przygotowanie:

Materiały potrzebne do oprawy podręczników: szary papier, nożyczki, taśma klejąca, linijka, ołówek, washi tape, stempelki, pisaki, etykietki
Materiały potrzebne do oprawiania podręczników

Przygotuj potrzebne materiały: szary papier, nożyczki, linijka i ołówek, taśma klejąca, coś do ozdabiania (stempelki, washi tape, albo po prostu kredki, flamastry), ewentualnie etykietki samoprzylepne.

Odmierzanie potrzebnej ilości papieru na otwartej książce
Świetna okazja dla dzieci do nauki posługiwania się linijką.

Odmierz za pomocą otwartej książki potrzebną ilość papieru. Pamiętaj o marginesach – 3-5 cm.

Zaginanie marginesów z tyłu książki
Nie zaginamy od razu z dwóch stron (przód i tył) – bo po zamknięciu książki okaże się, że okładka jest za ciasna.

Zacznij zaginanie papieru od tyłu książki. Dopasuj, ale nie przyklejaj taśmy do książki! Taśmę przyklejamy tylko do papieru po zagięciu i dopasowaniu pozostałych marginesów.

Nacinanie marginesów
Uważajmy, żeby nie uszkodzić książki!

W miejscu gdzie jest grzbiet książki nacinamy u góry i dołu trójkąt. W razie potrzeby, np. gdy grzbiet jest bardzo gruby powiększamy nacięcie sprawdzając jak układa się to na zamknętej książce.

Zaklejanie marginesów
Taśmę przyklejamy tylko na papier. Jeśli będzie potrzeba zmiany oprawki, nie zniszczymy książki zrywając z niej tasmę.

Po nacięciu możemy zakleić dolny i górny margines papieru na tylnej stronie książki.

Zaginanie marginesów na zamkniętej książce

Zamykamy książkę, obracamy na przód i dopasowujemy papier do grzbietu książki. Margines boczny zaginamy do środka na zamkniętej książce.

Zaginanie marginesów z przodu książki - okładka z przodu powinna być luźniejsza
Już prawie gotowe 🙂

Dopasowujemy marginesy na przedniej stronie na otwartej książce. Zanim przykleimy taśmę, jeszcze raz sprawdźmy, czy na zamkniętej książce papier dobrze się układa. Okładka z przodu powinna być trochę luźniejsza niż z tyłu.

Wykończenie i ozdabianie:

Wzmacnianie brzegów za pomocą washi tape

Warto wzmocnić brzeg okładki, żeby nie zniszczyła się zbyt szybko w trakcie używania. Można to zrobić np. za pomoca washi tape.

Gotowe okładki

Podpisujemy, ozdabiamy według uznania – i super oldschoolowe oprawki na książki gotowe!